Bezpečně u vody: Rozhovor s Janou Zvolenskou z Baby club Kosatka
16. 7. 2024
Léto už je za dveřmi a s ním přichází i plavecká a bazénová sezóna. Připomeňme si tedy základní pravidla bezpečného chování u vody, abychom zamezili pokud možno všem nástrahám a rizikům, která nás mohou u vody potkat. Ať už jste zkušený plavec či začátečník, vždy je potřeba dávat pozor, a to jak na sebe, tak zejména na děti. Obezřetnosti není nikdy dost. Veškeré prezentované informace jsme získali od paní Jany Zvolenské, která vede Baby club Kosatka v Mladé Boleslavi. S plaveckou školou dlouhodobě spolupracujeme a podporujeme akci Projektový den s Kosatkou „Kdo je připraven, není zaskočen“, který je zaměřen na bezpečnost dětí u vody.
Jak správně zareagovat, když se někdo topí?
Okamžitě musíte tonoucímu hodit jakoukoliv vhodnou pomůcku (v přírodě např. PET lahev), popřípadě se ho snažit přitáhnout klackem. Zároveň hlasitě volat o pomoc a snažit se přivolat rychlou záchrannou službu. Doporučuji dětem nainstalovat aplikaci Záchranka, která sanitce ukáže jejich přesnou polohu. Osobní záchrana tonoucího záleží na fyzické zdatnosti a zkušenostech zachránce. Pozor, je zde velké nebezpečí utonutí, protože tonoucí dokáže v panice ublížit i utopit.
Jaké záchranářské metody by měl každý znát?
Určitě přímou masáž srdce. Při záchraně také záleží na správném vyhodnocení situace, ke které došlo. Pokud ve vodě člověk „jenom“ z různých důvodů panikaří, tak je potřeba ho hlavně uklidnit a snažit se ho motivovat k většímu úsilí, aby se pokud možno sám dokázal dostal na břeh. Pokud je však tonoucí již vytažen z vody a je v bezvědomí, tak je nutné okamžitě volat dospělého a záchranáře. Děti masáž srdce povětšinou nezvládnou. Proto jako prioritu je potřeba dětem vštípit okamžitě volat záchranáře a hlasitým křikem na sebe upozornit i kolemjdoucí. Nikdy by neměli skákat do vody a snažit se tonoucího zachránit.
Jaké základní věci se musí zkontrolovat, když jdete plavat do neznámých vod?
Důležité je zjistit, zda je daná lokalita vůbec vhodná ke koupání. Určitě neskákejte do vody, kde neznáte hloubku a nepohybujte se v blízkosti jezů a u silného proudění mezi kameny.
Co když jdete plavat bez doprovodu. Jak v tomto případě postupovat?
Sám by člověk plavat chodit neměl. Pokud přece jen jde, měl by někomu sdělit, kam se chystá a kdy se vrátí a měl by mít vhodnou plaveckou pomůcku. Bezpečná jsou koupaliště, kde je přítomen plavčík, ale také opatrně, plavčík nemá oči všude.
Na co by se mělo dát pozor s dětmi u vody?
Musíte vždy určit konkrétní dospělou osobu, která bude dítě nebo děti hlídat, a to zejména v případě, kdy je více dospělých na jednom místě.
Je nějaký věk, od kdy je podle vás bezpečné děti pouštět samotné k vodě?
Děti nikdy samotné k vodě nepouštíme. Neuvědomují si možná rizika a dopady svého chování, ale je to samozřejmě individuální. Dítě, které již od malička navštěvuje plavecké kurzy získává průběžně cit pro vodu a je tak podstatně lépe připravené na pobyt u vody než dítě, které se teprve s vodou seznamuje při výuce plavání na základní škole. Nicméně platí zásada, že u vody je potřeba mít děti stále na očích a dávat na ně bedlivý pozor.
Poměrně časté dnes dochází k utonutí v zahradních bazénech. Jak tomuto nebezpečí předcházet?
Musíte vždy zabezpečit bazén i jezírka tak, aby nedošlo k pádu (např. plůtkem či ohradou). Pozor na plachty, jsou smrtelně nebezpečné. V případě koupání dítěte v bazénu, je vždy nutná přítomnost dospělé osoby.
Jsou rukávky a nafukovací kruhy adekvátní prevencí před utonutím? Nebo existují nějaké lepší plavecké pomůcky?
Žádné nafukovací pomůcky nejsou vhodné ani bezpečné. Mnohem lepší jsou pomůcky pevné, protože nafukovací pomůcky občas praskají nebo se mohou i samovolně vyfouknout. Výbornou pomůckou je plavecký pásek nebo plavecká bójka. Tím, že děti nadlehčují se lépe naučí koordinovat své pohyby a zároveň jsou vhodné i jako bezpečnostní pomůcka.
Měli bychom se před plaváním rozcvičit či rozehřát?
Samozřejmě. Stejně jako před každým sportovním výkonem se musíte protáhnout a rozcvičit. Pozor, nechodit do vody přehřátí. Výrazná změna teplot může způsobit tělu šok.
Co dělat, když dostanete při plavání křeč?
Při křeči máte obrovskou bolest a začnete panikařit. Snažte se lehnout na záda, tzv. na znak, uklidnit se a až křeč mírně povolí, dostaňte se jakkoliv ke břehu.
!!! DESATERO PRAVIDEL BEZPEČNOSTI U VODY !!!
- Nechoď se koupat sám, nepodceňuj nebezpečí vody.
- Neplav a neskákej do vody v neznámých místech.
- Nechoď do vody jsi-li rozpálený nebo unavený, plav nejdříve hodinu po jídle.
- Plav v určeném prostoru s dozorem plavčíka, zde máš větší záruku včasné pomoci a záchrany života.
- Neplav daleko od břehu, máš-li tuto potřebu, zajisti si vhodný doprovod.
- Neplav do blízkosti plavidel a plavební dráhy.
- Na plavidla patří děti pouze s řádně oblečenou a upevněnou záchrannou vestou.
- Nekoupej se v blízkosti jezů přehrady či hráze!
- Měj u sebe vždy nějako se záchrannou či plovoucí pomůcku.
- Důvěřuj vodním záchranářům, plavčíkům, uposlechni jejich pokynů a nepřekážej jim v práci.
zdroj: https://www.bezpecnedetstvi.cz/desatero-u-vody/